TOP 10 Subiektywnego Podsumowania najlepszych filmów 2024 roku - pozycje: 7 - 8

MarcinB18 lutego 2025 r.

Kontynuujemy TOP 10 subiektywnego Podsumowania najlepszych filmów ubiegłego, 2024 roku, patrząc wstecz, wychwytując produkcje ważne i istotne z punktu widzenia artystycznego potencjału, podkreślając, tak jak poprzednio, że wiele z nich ma szansę na trwałe wejść do kanonu światowej kinematografii.
Oto jak przedstawia się zestawienie miejsc: 7 - 8:

7)  "LA CHIMERA" - reż. Alice Rohrwacher
Ten dziwny sen, jaki śnimy w kinie oglądając Josha O'Connora szukającego w Toskanii lat 80-tych etruskich skarbów, a tak naprawdę poszukującego kontaktu z duchem ukochanej, zostaje pod powiekami na długo.
Włoska reżyserka w swojej obyczajowej tragikomedii przedstawia świat włoskich złodziei, ludzi biednych, ryzykujących wiele, by zdobyć skarby, które sprzedawane są za miliony, gdy im zostają ochłapy.
Kiedyś dołączył do nich grany przez O'Connora Arthur, angielski archeolog. I zapłacił za to więzieniem.
Teraz z niego wraca, nie może bowiem przestać myśleć o kobiecie, którą pokochał, a która zaginęła.
Nie ma nic poza wspomnieniem o niej, poza wizjami, które go dręczą, ale i podtrzymują nadzieję.
W filmie przenikają się świat współczesny ze starożytnym, świat snów i wizji z realizmem włoskiej prowincji.
Wszystkie te zabiegi tworzą poczucie uczestnictwa w baśni czy legendzie; w historii, która poprzez swoją bezczasowość pretenduje do wydarzania się zawsze i wszędzie.
W ten sposób reżyserka czyni bohaterów, ich emocje, tęsknoty i decyzje uniwersalnymi oraz przekształca swoją opowieść w rodzaj współczesnego mitu.

8)  "ANORA" - reż. Sean Baker
Obraz nagrodzony Złotą Palmą w Cannes to realizacyjny majstersztyk: kipiący błyskotliwymi dialogami, aktorstwem wysokiej próby i wreszcie stylistycznym zuchwalstwem.
Reżyser proponuje współczesną wersję bajki o Kopciuszku, ale Kopciuszkiem jest młoda striptizerka z Brooklynu, a księciem - rozpieszczony syn rosyjskiego oligarchy.
Anora oczarowuje Ivana i bohaterowie szybko się pobierają. Dla niej ślub oznacza szansę na beztroskie dostatnie życie, dla niego wydaje się nieznaczącym kaprysem. Kiedy rodzice chłopaka dowiadują się o sytuacji, chcą unieważnić związek i przekreślić marzenia dziewczyny.
Baker doskonale panuje nad tempem narracji, po mistrzowsku układa linię dramaturgiczną i świetnie czuje konwencję.
To film, który można przedstawić jako komedię pełną niedorzecznych, barwnych postaci, dramat romantyczny, film drogi, jak i traktat o pracy oraz klasie społecznej.
"Anora" jest równie zabawna co tragiczna i rozdzierająca serce. Tytułowa bohaterka (Mikey Madison) jest tu figurą tragiczną i wiarygodną reprezentantką wszystkich zmarginalizowanych, którzy codziennie walczą o godność i przetrwanie.
Madison nadaje dziewczynie rys zadziorności i bezczelności, a zarazem głęboko skrywanej delikatności i niespełnienia. 

Źródła: Miesięcznik Filmowy - "KINO"; Miesięcznik Filmowy "SIGHT AND SOUND"; "Aktualności Filmowe" w Canal Plus; TVP Kultura.

7) 7 8) 8