TOP 10 Subiektywnego Podsumowania najlepszych kryminałów 2024 roku - pozycje: 7 - 8

Kontynuujemy TOP 20 subiektywnego Podsumowania najlepszych kryminałów ubiegłego, 2024 roku.
Na miejscach 7 i 8 zestawienia - umieściliśmy następujące pozycje:
7) GARETH RUBIN - "DOM KLEPSYDRY"
"Dom Klepsydry" składa się z dwóch uzupełniających się historii. Od czytelnika zależy, od której zacznie.
Jedna - ta stylizowana na gotycką powieść grozy toczy się pod koniec XIX w. na wyspie w hrabstwie Essex. Londyński lekarz Simeon Lee przybywa na nią, by zająć się chorym krewnym, niezbyt lubianym proboszczem. Lee z wyglądu przypomina ponure ptaszysko, a ta opieka to dla niego okazja do szybkiego zarobku. Chce skuteczniej leczyć cholerę w londyńskich slumsach, ale jego metody wydają się środowisku lekarskiemu nazbyt rewolucyjne.
Chory proboszcz to postać raczej odpychająca. Od lat mieszka w groteskowym, szklanym Domu Klepsydry, a w jednym z przeszklonych pokoi więzi - tak chroni ją przed zamknięciem w szpitalu psychiatrycznym - szwagierkę, piękną Florence oskarżoną o zamordowanie męża.
Ze strony na stronę historia Simeona staje się coraz bardziej ponura, a zwrotów akcji nie brakuje. U Rubina trupem pada proboszcz, a potem Simeon odnajduje w błocie kolejne ciało. Kto zabija? I dlaczego?
W drugiej opowieści autor zabiera czytelnika do Los Angeles tuż przed II wojną światową, a głównym bohaterem jest tu Ken Kourian. Początkującego aktora poznajemy, gdy stara się o małą rólkę w epickim widowisku o wojnie secesyjnej. Ken ma gadane, jest rzutki i gardzi branżą filmową. Zwraca na siebie uwagę pisarza Olivera Tooke'a. Tooke ma poczucie winy: kiedy był dzieckiem, jego brat został porwany; nigdy go nie znaleziono. Pochodzi z Essex i właśnie napisał powieść "Dom Klepsydry" o londyńskim doktorze Simeonie Lee. Prawda, że intrygujące?
8) TASHA CORYELL - "LISTY MIŁOSNE DO SERYJNEGO MORDERCY"
Główna bohaterka tej książki budzi żałość, a nawet obrzydzenie. Jest po trzydziestce, pracuje w organizacji non profit, znajomym opowiada, że pisze "wielką amerykańską powieść", ale tak naprawdę wszystko, co robi, jest na pokaz. Jej obsesją jest być kochaną, przeżyć wielką miłość. Dlatego nieustannie pakuje się w nierokujące związki z typami, którzy traktują ją jak popychadło.
Pewnego dnia w okolicy zostaje zamordowana kobieta, a potem następna i kolejna. Aresztowany zostaje przystojny prawnik. Hannah początkowo interesuje się sprawą jako miłośniczka nurtu true crime. Wszystko się zmienia, kiedy pisze do Williama list. Kiedy mężczyzna jej odpisuje, Hannah robi to, co zawsze: obsesyjnie próbuje sprawić, by się w niej zakochał, nie wierząc w jego winę.
Książka Coryell to wstrząsająca wycieczka w głąb umysłu kobiety, która swoją samoocenę buduje na zainteresowaniu mężczyzn. Hannah zastanawia się, czy nie wolałaby, aby William okazał się winny. Bo może tak naprawdę bardziej zależy jej na ryzyku, a nie na miłości?
Coryell pisze z perspektywy bohaterki, a ta jest irytująca. Autorka natrząsa się z fascynacji seryjnymi mordercami, ale też z obsesji świata na punkcie randkowania (i piętnowania singielek jako kobiet wybrakowanych).
To kryminał, ale wnikliwie komentujący rzeczywistość.
Źródła: Magazyn do Czytania - "Książki"; Polskie Radio "Trójka"; Radio 357.
7) 8)