DKK w Lutym - Omówienie książki Magdaleny Grzebałkowskiej - "Komeda. Osobiste życie jazzu" oraz filmów: "Dream scenario" Kristoffera Borgli i "Kos" Pawła Maślony

MarcinB16 lutego 2024 r.

Już 22 lutego 2024 roku o godz. 17:00 spotkamy się po raz kolejny w czytelni dla dorosłych, w budynku głównym naszej biblioteki, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by porozmawiać o pozycji Magdaleny Grzebałkowskiej - "Komeda. Osobiste życie jazzu", która została wydana w 2018 roku przez wydawnictwo Znak.
Omówimy też obejrzane ostatnio filmy: "Dream scenario" Kristoffera Borgli i "Kos" Pawła Maślony.

"Komeda. Osobiste życie jazzu" to doskonale napisana biografia jednego z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych, znanego na całym świecie, pełnego sprzeczności i nieodkrytych tajemnic. Podobno Krzysztof Komeda był jedną wielką zagadką. To, co mówili o nim ludzie, różniło się diametralnie. Niektórzy uważali go za mruka, inni za uśmiechniętego, miłego, ale i odosobnionego. Nie pisał listów ani nie prowadził dzienników, dlatego też autorka postanowiła dotrzeć do innych źródeł i dowiedzieć się o nim, jak najwięcej.
Krzysztof Komeda urodził się w 1931 roku, a zmarł w 1969 roku. Był polskim kompozytorem i pianistą jazzowym, znanym na całym świecie. Co jednak wiedzieli o nim bliscy i znajomi? Dlaczego zdawał się być tak różną i pełną sprzeczności osobą?
Aby dowiedzieć się prawdy Magdalena Grzebałkowska postanowiła odbyć niejedną podróż do państw skandynawskich, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Docierała do wszystkich, którzy mogliby cokolwiek wiedzieć. Odwiedziła ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy i po raz pierwszy przedstawiła jego własną wersję wydarzeń.
Osobiste życie Komedy staje przed nami otworem i ukazuje, jak niezwykłą postacią był muzyk. Jazz odgrywał dla niego niezaprzeczalnie ważną rolę i nie wyobrażał sobie bez niego życia.
Stanowił namiastkę wolności, tej prawdziwej, której w otaczającej rzeczywistości tak bardzo mu brakowało. "Komeda" to pozycja nie tylko dla fanów kompozytora, ale i dla osób ciekawych życia twórcy i tego, jak wyglądało poza kulisami.
Niejedna informacja nas zaskoczy i zszokuje, a fakty, które przeczytamy, mogą zupełnie zmienić nasze postrzeganie tego nietuzinkowego artysty. 

"Dream scenario" to wyprodukowany przez studio A24 film Kristoffera Borgli, komedia, o jakiej nikomu się nie śniło! z Nicolasem Cage'em w brawurowej i całkowicie zaskakującej roli.
Paul (Cage) to sympatyczny, choć trochę nudny profesor akademicki, który znienacka zaczyna pojawiać się w snach milionów obcych ludzi - a wszyscy zadają sobie pytanie: dlaczego akurat on?
Zdobywca Oscara Nicolas Cage wciela się  w rolę niedocenianego i niemal niezauważalnego szarego człowieka, którego los zmienia się diametralnie, odkąd co noc śni się obcym ludziom na całym świecie.
Z dnia na dzień, a w zasadzie z nocy na noc, Paul Matthews staje się celebrytą szczególnej kategorii. Nastoletnie córki przestają się go wstydzić, odzywa się do niego jego była, w oczach studentów zaczyna być cool, a na biurku przybywa lukratywnych kontraktów reklamowych. Wreszcie jest kimś. Jednak szybko jego życie z ucieleśnienia marzeń staje się koszmarem, a z fascynującego fenomenu Paul staje się ofiarą cancel culture (tzw. kultury unieważniania).

Filmowy "Kos" Pawła Maślony przenosi nas do wiosny 1794 roku, gdzie w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz "Kos" Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki. W trakcie ucieczki Ignac spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać - czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem z dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do "Kosa" Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę. 

Muzyk film DREAM SCENARIO

film KOS