Paszporty "Polityki" za 2023 rok przyznane!

MarcinB17 stycznia 2024 r.

We wtorek - tj. 16 stycznia 2024 r., późnym wieczorem wręczono już po raz 31. najważniejsze wyróżnienia w polskim świecie kultury - Paszporty "Polityki".
Kategoria - FILM: Paweł Maślona
Tegoroczny Paszport "Polityki" w kategorii filmowej otrzymał Paweł Maślona - reżyser i scenarzysta. Jego ostatni film "Kos" został doceniony Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kapituła nagrody doceniła go "za zmysł ironii i odważne przełamywanie konwencji, za gatunkową lekkość i wagę podjętej tematyki, za ukazanie Polski właściwie nieznanej z podręczników historii, ku przestrodze współczesnych".
Kategoria - TEATR: Katarzyna Szyngiera
"Za tworzenie teatru mądrego, odważnie i z humorem, idącego w poprzek podziałów społecznych i środowiskowych. Za reżyserię "1989" - musicalu, który być może zbudował pozytywny mit, a na pewno dał nadzieję". Paszport "Polityki" w kategorii teatr otrzymała Katarzyna Szyngiera - reżyserka, scenarzystka i reportażystka, która w 2023 roku olśniła widzów i krytyków musicalem "1989".
Kategoria - KULTURA CYFROWA: Starward Industries
Laureatem Paszportu w kategorii kultura cyfrowa zostało krakowskie studio Starward Industries za debiutancką grę wideo "Niezwyciężony" na podstawie prozy Stanisława Lema. Zwykle Paszport przyznawany jest wymienionym z nazwisk twórcom, jednak kapituła nagrody postanowiła docenić całe studio. Jego założyciel Marek Markuszewski wspominał, że nad grą pracowało ponad 30 osób. Otrzymali Paszport "za wyróżniający się artystycznym smakiem i zrozumieniem intencji autora przekład klasycznego dzieła Stanisława Lema na język interaktywnego medium, z akcentem na aktualne dziś - w dobie ekspansji inteligencji maszynowej - ostrzeżenie przed ułudą antropocentryzmu".
Kategoria - SZTUKI WIZUALNE: Marta Nadolle
W kategorii sztuk wizualnych nagrodę otrzymała Marta Nadolle. "Za malarstwo, w którym socjologiczna dociekliwość łączy się z psychologiczną przenikliwością, a osobiste doświadczenia przekładane są na uniwersalne prawdy. Za wielowymiarowy portret młodego pokolenia Polaków". Marta Nadolle jest artystką wizualną, malarką, fotografką, autorką instalacji i filmów. Uczestniczyła m. in. w głośnej wystawie "Farba znaczy krew" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (2019). Jej obrazy opowiadają o życiu w Warszawie.
Kategoria - KSIĄŻKA: Jacek Świdziński
Paszport "Polityki" w kategorii książka (w ubiegłych latach: literatura) otrzymał w tym roku Jacek Świdziński. Wielu pewnie - jak i laureata - być może zdziwi, że otrzymał nagrodę za komiks, gatunek, niesłusznie, wciąż mało poważny. Kapituła doceniła go "za powieść graficzną "Festiwal", która znakomicie opowiada epicką, wielowymiarową historię Festiwalu Młodzieży, a także oddaje polskie traumy i lęki tamtej epoki".
Kategoria - MUZYKA POWAŻNA: Duo Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki
Jedyny w swoim rodzaju skład: skrzypce i akordeon, czyli Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki otrzymali Paszport "Polityki" w kategorii muzyka poważna "za wszechstronność i umiejętność poruszania się po różnych światach muzycznych. Za wirtuozerię, nieokiełznaną fantazję i pomysłowość w doborze oraz tworzeniu nowego repertuaru na nietypowy skład, jakim są skrzypce i akordeon".
Kategoria - MUZYKA POPULARNA: Hania Rani
Paszport "Polityki" w kategorii muzyka popularna otrzymała Hania Rani - kompozytorka, pianistka i wokalistka. "Za prowadzenie szerokiej publiczności w rejony, które nie kojarzyły się dotąd z masowością. Za imponujący rozwój własnej estetyki, a w reszcie autorskie łączenie gatunków i muzyki z tekstem". W 2023 roku Hania Rani wydała album "Ghosts", w którym z kameralnych utworów pianistycznych przeszła do form bardziej rozbudowanych, włączających brzmienia elektroniczne, piosenkowych (sama wykonuje partie wokalne).
Kategoria - KREATOR KULTURY: Józef Hen
Tytuł Kreatora Kultury otrzymuje osoba lub instytucja, których aktywność w sferze kultury, organizacji i promocji wyrasta znacząco ponad przeciętność. Na 31. gali Paszportów "Polityki" tytuł ten otrzymał obchodzący w 2023 roku 100. urodziny Józef Hen. "Za wybitną twórczość literacką, w której odbija się nasza historia. Za świadectwo epoki i wnikliwe obserwacje współczesności. Za wszechstronność - jest autorem powieści, opowiadań, dzienników i wspomnień, fascynujących biografii i scenariuszy filmowych. Za opowieść o swoim życiu, w którym jak w soczewce skupia się historia XX wieku. Józef Hen jest naszym narodowym skarbem" - uzasadniła kapituła w laudacji.

zdjęcie zbiorowe laureatów