Poznaliśmy laureatów Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2023

MarcinB27 października 2023 r.

Wrocławską Nagrodę Poetycką SILESIUS 2023, przyznawaną od 2008 roku - otrzymał Piotr Sommer, w tym roku doceniony w kategorii książka roku za tom "Lata praktyki".
Za najlepszy debiut uznano "Halal" Ivana Davydenki. Stawkę silesiusowych wyróżnień uzupełniła za całokształt twórczości - Joanna Mueller.
Gala wręczenia niniejszych nagród miała miejsce w sobotę - 14 października 2023 r. w Teatrze Lalek we Wrocławiu, gdzie w tym dniu biło literackie serce Polski.

Najlepszym debiutem jury uznało tom "Halal" Ivana Davydenki (wydawnictwo Papierwdole & Katalog Press). Autor poza statuetką otrzymał nagrodę finansową wynoszącą 15 tys. zł.
Tak o książce mówi jedna z jurorek: -"Siłą "Halal" jest językowa energia, podkręcona gra na różnych rejestrach. Davydenko to mistrz trashy języka; obok sprawozdań z prekarnego frontu znajdziemy tu popkulturowe szlagiery i ślady wiersza "poważnych" poetów, wyznania, wezwania i eksperymenty z "ukraińskim polskim". Jest w tym powaga, ale i dystans, i autoironia. Ta mieszanka jest odświeżająca. "Halal" nie odrabia lekcji społecznego zaangażowania z imigracji, prekaryzacji, postkolonialności, ale eksperymentuje na żywym ciele bohatera/miasta/języka."

Silesiusa w kategorii Książka roku, a tym samym statuetkę oraz 50 tys. zł. - otrzymał Piotr Sommer za tom "Lata praktyki" (wydawnictwo WBP i CAK w Poznaniu). Ten tom był też nominowany do Literackiej Nagrody NIKE 2023.
Tak o poezji Sommera mówi jeden z jurorów: -"Jeśli lata praktyki, na przykład praktykowania wiersza, prowadzą do mistrzostwa, to "Lata praktyki" Piotra Sommera są tej zasady znakomitym dowodem. Tom złożony z wierszy niepozornie imponujących - świetnie operujących różnymi rejestrami mowy, potocznej, mówionej, pisanej, i równie dużą gamą nastrojów. Nostalgia miesza się tutaj z zadziornym podejściem do czasu, monolog liryczny ze scenkami rodzajowymi, gorycz z ciekawością."

Silesiusa za całokształt twórczości i nagrodę w wysokości 100 tys. zł. odebrała Joanna Mueller.
Jest ona czwartą kobietą wyróżnioną Silesiusem za całokształt twórczości i najmłodszą laureatką w historii tej kategorii. Urodziła się w 1979 roku w Pile, obecnie mieszka w Warszawie. Jest poetką, eseistką, redaktorką, literaturoznawczynią i krytyczką literacką. Na swoim koncie ma łącznie sześć książek poetyckich oraz dwie książki eseistyczne.

Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS wręczona została w tym roku po raz szesnasty. Od swojej pierwszej edycji, kiedy laureatem został Tadeusz Różewicz, przyznawana jest w trzech kategoriach: za debiut, książkę roku i całokształt.

zdjęcie laureatów