12. edycja Narodowego Czytania - 09.09.2023 r.

MarcinB07 września 2023 r.

Burmistrz Miasta Białogard - Emilia Bury oraz Białogardzka Biblioteka Publiczna im. Karola Estreichera we współpracy z Centrum Kultury i Spotkań Europejskich zapraszają na 12. edycję Narodowego Czytania. 
W roku 2023 wybrano do wspólnej lektury "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Więcej szczegółów dotyczących niniejszego wydarzenia - obok na plakacie.

"Nad Niemnem" to najbardziej  znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstała w latach 1886 - 1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza". Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m. in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.
"Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.
W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.
Pozycja ta, to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

"Nad Niemnem" zostanie przeczytane podczas dwunastej edycji Narodowego Czytania. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. 
W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa.

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2023-nad-niemnem