24.09.2014 Kamishibai w bibliotece
Każdy wie, że książka to tekst, a jeśli jest to książka dla dzieci to dodatkowo bogato zilustrowana. To niezmienna cecha wszystkich książek. Jedno co może się zmienić to forma ich przedstawienia. Potrzeba niewiele, by przy bujnej wyobraźni dzieci książka zamieniła się w teatr. Drewniana skrzyneczka zawierająca pojedyncze ilustracje po rozłożeniu przypomina scenę. Pomysł jakże prosty i wymyślony wieki temu. Taka metoda przedstawienia opowieści nazywa się kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) i w wolnym tłumaczeniu oznacza teatr obrazkowy lub teatr ilustracji.
Swój początek kamishibai zawdzięcza buddyjskim mnichom, którzy w XII wieku za pomocą zwijanych rulonów z historiami obrazkowymi przekazywali umoralniające opowieści niepiśmiennej publiczności. Po wiekach uśpienia sztuka kamishibai pojawia się na początku XX wieku, by znów zostać odsuniętą na boczny tor przez telewizję, prasę oraz komiksy.
Do Europy kamishibai dotarło dopiero w latach 70. XX wieku. Wówczas odkryto zaletę kamishibai jako skuteczne narzędzie dydaktyczne w procesie alfabetyzacji, nauki opowiadania i czytania na głos. Dla najmłodszych jest to często pierwsze zetknięcie ze sztuką teatralną, w której również mogą wziąć udział jako autorzy – przekonali się o tym uczniowie klasy 1 A Szkoły Podstawowej Nr 4 w Białogardzie, których zaprosiliśmy na spektakl pt. „Szukając Marudka”. Dzieci stworzyły własne wersje zakończenia wysłuchanej opowieści, rysując ilustracje, które mogły umieścić „na scenie” i opowiedzieć o niej swoim kolegom i koleżankom. Zachęcamy nauczycieli do zapoznania się z nową ofertą biblioteki i korzystania z naszych usług.(MS)
Zdjęcia ze wszystkich spotkań znajdą Państwo w naszej Galerii