81. Rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

MarcinB17 kwietnia 2024 r.

Dnia 19 kwietnia 2024 r. przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Było to pierwsze miejskie powstanie na terenach Europy okupowanej przez nazistów, a zarazem największa pojedyncza akcja zbrojna żydowskiego podziemia. Szacuje się, że od 700 do 1000 osób z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stanęło do walki z silnie uzbrojonym wojskiem niemieckim. W tej nierównej walce powstańczynie i powstańcy skazani byli na porażkę. Jednak, jak ocenił to jedyny z przywódców ŻOB, który ocalał - Marek Edelman - "Powstanie wybuchło właśnie po to, żeby nie pozwolić Niemcom na decydowanie o czasie i miejscu śmierci Żydów z getta. Nie było żadnej nadziei na to, że się coś zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni... Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy".
Powstanie było tragiczne, ale stało się na zawsze symbolem oporu Żydów z Polski wobec Holokaustu. O tym co znaczy sprzeciw wobec zła powinniśmy pamiętać zawsze, zwłaszcza w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą i rosyjskiej napaści na Ukrainę.

W celu upamiętnienia tego ważnego wydarzenia, Izba Tradycji Regionalnej przeprowadzi cykl prelekcji dla dzieci i młodzieży z białogardzkich szkół.

Powstanie w getcie warszawskim