Błażej Torański - relacja

MarcinB08 września 2022 r.

Dnia 7 września 2022 r. w murach naszej Biblioteki gościliśmy na spotkaniu autorskim pana Błażeja Torańskiego - człowieka wielu talentów: cenionego dziennikarza, publicystę, pisarza, felietonistę, wnikliwego obserwatora życia społecznego, a także badacza historii, który zanurzony jest w literaturze obozowej i temacie Holokaustu.
Zagadnieniem przewodnim prelekcji była opowieść, bazująca na faktach, dotycząca funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci i młodzieży polskiej przy ul. Przemysłowej w Łodzi, a także postać głównego jej kata - wachmanki Genowefy Pol. A wszystko to związane z ukazaniem się na rynku wydawniczym najnowszej pozycji książkowej autora, w której połączył on biografię kobiety, która była zbrodniarką wojenną, ze wspomnieniami osób, które trafiły do niemieckiego obozu i przeżyły gehennę, której nie są w stanie opisać żadne słowa.
Wysłuchaliśmy wstrząsającego, wiernego do bólu zapisu faktów tej przerażającej historii, którą autor oparł na obszernej dokumentacji, zeznaniach, raportach i meldunkach oraz wspomnieniach i relacjach dzieci, które tam przebywały. Jak podkreślił Błażej Torański - miejsce to było prawdziwym piekłem, pełnym bólu i cierpienia, gdzie panował terror psychiczny, fizyczny oraz wszechobecny głód.
Pojawia się pytanie, czy w dzisiejszych czasach, gdzie relacje międzyludzkie są cząstkowe, człowiek jest człowiekowi wilkiem, jego godność jest deptana na każdym kroku, a za naszą wschodnią granicą panuje wojna, "literatura obozowa" ma sens i rację bytu? - Jak najbardziej - odpowiada Błażej Torański. Moja książka miała na celu wstrząsnąć sumieniami, przestrzec przyszłe pokolenia i przywrócić należną pamięć o tym miejscu.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie i poświęcony czas, a panu Błażejowi Torańskiemu za głęboką i pouczającą lekcję historii. 

1 2 4 5

6 7