DKK w czerwcu - Omówienie książki Katarzyny Grocholi - "Zranić marionetkę" oraz filmu "Pokój nauczycielski" Ilkera Çtaka

MarcinB03 czerwca 2024 r.

Już 6 czerwca 2024 r. o godz. 17:00 spotkamy się po raz kolejny w czytelni dla dorosłych, w budynku głównym naszej biblioteki, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by porozmawiać o pozycji Katarzyny Grocholi - "Zranić marionetkę", która została wydana w 2019 roku przez Wydawnictwo Literackie.
Omówimy też obejrzany ostatnio film "Pokój nauczycielski" Ilkera Çtaka.

"Zranić marionetkę" to błyskotliwa powieść, w której wciągająca i do ostatniej strony emocjonująca intryga kryminalna odsłania jednocześnie obyczajową głębię i ludzkie sekrety, także te najpotworniejsze, o których tylko Katarzyna Grochola potrafi pisać tak przejmująco i tak przekonująco.
W apartamencie na ekskluzywnym warszawskim osiedlu zostaje odnalezione ciało znanego biznesmena. Po oględzinach miejsca zdarzenia policja ogłasza, iż było to samobójstwo. Gdy jednak wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów, śledczy muszą wziąć pod uwagę, że za wszystkim może stać morderca.
Sprawę prowadzi Natan, doświadczony policjant, jeden z ostatnich mężczyzn z zasadami, i przydzielona mu przez policyjną "górę" młoda antropolożka Weronika, pisząca pracę doktorską na temat samobójstw.
Obydwoje zmagają się z demonami przeszłości, a nowe śledztwo zaprowadzi ich w rejony, których nawet nie byliby w stanie sobie wyobrazić.
Pisarka po raz pierwszy w swej karierze zostaje autorką kryminału. "Zranić marionetkę" to porywająca i wielopoziomowa opowieść o dobru i złu, o nienawiści i miłości, a także o tym, jak trudno czasem jedno odróżnić od drugiego.

"Pokój nauczycielski" Ilkera Çtaka - to film, który ogląda się jak prawdziwy dreszczowiec. Po części jest to kwestia użytych środków - choćby muzyki przeszywającej  niepokojem bardziej niż w niejednym thrillerze, czy kamery podążającej za bohaterką jak stalker.
Zło i niegodziwość czają się tuż za plecami Carli Novak, która jest oddaną, idealistyczną młodą nauczycielką w niemieckim gimnazjum. Jej bardzo dobre, do tej pory relacje z uczniami zostają nadwyrężone, gdy w szkole dochodzi do serii kradzieży, a dochodzenie personelu, w tym samej Carli, prowadzi do oskarżeń i nieufności wśród oburzonych rodziców, opiniotwórczych kolegów i rozzłoszczonych uczniów. Uwięziona w środku tej złożonej sytuacji Carla próbuje mediować, ale im bardziej stara się postąpić właściwie, tym jej położenie staje się coraz bardziej rozpaczliwe...

Pokój nauczycielski film