DKK w Czerwcu - Omówienie książki Ryszarda Koziołka - "Czytać, dużo czytać"

MarcinB25 czerwca 2025 r.

Już 26 czerwca 2025 r. o godz. 17:00 spotkamy się po raz kolejny w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, w budynku Izby Tradycji Regionalnej, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by porozmawiać o pozycji Ryszarda Koziołka - "Czytać, dużo czytać", która została wydana w 2023 roku przez wydawnictwo Czarne.

"Czytać, dużo czytać" - to najnowszy zbiór esejów legendarnego historyka literatury, profesora Ryszarda Koziołka, który jest niczym kolejna biblia dla czytelników, pożerających książki niczym pyszne ciasteczka.
Udowadnia w nim, dlaczego życie bez literatury jest uboższe, płytsze i niepełne, przekonując, że każda przeczytana książka umożliwia nam sprawniejsze poruszanie się w świecie.
Odkrywa przed czytelnikami transformującą jej moc, która pozwala nam budować i wzbogacać nie tylko nasz własny świat, ale też kształtować mądre, dojrzałe społeczeństwo.
Ta polityczna moc literatury - budowanie wspólnoty, otwieranie przestrzeni dyskusji, łączenie doświadczeń - jest dla niego równie ważna, jak jej działanie na wyobraźnię.
Zatem według niego czytanie ma nie tylko wymiar intelektualny, ale także relacjotwórczy, polityczny i psychologiczny.
"Rzecz, która nie przestaje zachwycać, to skromne piękno zadrukowanej strony. Książka wydaje się najbardziej ubogą ze sztuk. Fotografia, film, malarstwo, muzyka dysponują nieskończenie bardziej sugestywnymi środkami przedstawiania świata.
A literatura? Czarne znaczki na papierze. Ale kiedy wpuścić je w nasze umysły, potrafią tam dokonać cudów. Pracują w naszych głowach najskuteczniej i najciekawiej ze wszystkich znaków, jakimi opisujemy świat" 
- przekonuje Ryszard Koziołek.
Twierdzi, że czytanie daje największą przyjemność i pożytek, kiedy staje się uzależnieniem; niemal fizjologiczną koniecznością, za którą stoi nienasycony głód. Głód poznawczy słowa pisanego, przygotowującego czytelnika do, na ogół właściwego rozpoznania rzeczywistości.
Na nowo więc opowiada nam o tym, na czym polega kunszt powieściowy Tokarczuk i Pilcha, dlaczego "Harry Potter" pozwala nam wrócić do dzieciństwa i napełnić świat zasadami moralnymi. Autor również "bierze na warsztat" zarówno teksty Marcina Lutra i Karola Darwina, jak i seriale, i współczesne narracje.
To książka zarówno dla tych, którzy już kochają literaturę, jak i tych, którzy chcą otwierać drzwi na nowe wszechświaty.

Ryszard Koziołek