DKK w grudniu - Omówienie tomiku poezji Marcina Świetlickiego - "Muzyka środka"
Już 7 grudnia 2023 r. o godz. 17:00 spotkamy się po raz kolejny w czytelni dla dorosłych, w budynku głównym naszej biblioteki, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by porozmawiać o tomiku poezji Marcina Świetlickiego - "Muzyka środka", który został wydany w 2006 roku przez Wydawnictwo a5.
Marcin Świetlicki od wielu lat pozostaje niekwestionowanym bohaterem sceny poetyckiej i rockowej, każdą kolejną książką potwierdzając wybitny talent.
Opisuje on rzeczywistość przepełnioną produktami kultury masowej, a głównym tematem jego poezji pozostaje sprzeciw wobec pospolitości życia.
"Muzyka środka" jest tomem rozrachunkowym. Żegnamy się w nim z wieloma cechami dawnej poezji autora "Zimnych krajów". Nie ma tu już charakterystycznej mieszaniny zadziorności, buńczuczności, zgrywy, błaznującego buntu. Gest sprzeciwu traci swoją siłę. Spod maski wygląda zmęczona, smutna twarz...
Autor stara się pilnować prawdy życia - niepewnej, niejasnej. Chce bronić jej przed zjawą prawdy - zarozumiałą, pewną swoich racji i praw. Z tego poczucia elementarnej powinności poezji wyrasta ów tomik. W nim ma swoje źródło przejmująca, zimna czułość, z jaką poeta patrzy na nieostre kontury rzeczy, wsłuchuje się w odgłosy dobiegające z wewnątrz istnienia, zza okna uchylonego w ciemność.
Pisarstwo Świetlickiego żywi się negatywnością i stąd owa szorstkość wierszy, które cierpienia, bólu, samotności egzystencjonalnej, krachu uczuć nie chcą oswajać ani łagodzić.
W treści tych utworów poetyckich mamy do czynienia ze swego rodzaju ruchem, pewną dynamiką. Może być ona niepozorna, bądź ledwie zauważalna. Konsekwencją takiej dynamiki i niepewnej tożsamości jest ogromne poczucie osobności. Jest ona stymulowana przez ruchy zbliżeń i oddaleń pomiędzy próbami wchodzenia w związki, czy różnego rodzaju relacje między ludźmi, a wycofywaniem się, dążeniem do izolacji. Oscylacja między samotnością i pragnieniem czyjejś bliskości.
Można zadać sobie pytanie - po co ta dynamika? Ku czemu to wszystko zmierza?
Ruch jest bowiem otwarciem na doświadczenie. Jest też wyjściem naprzeciw. Jest wreszcie tym, co wymaga aktywności odpowiadającej dzisiejszej rzeczywistości świata.
Niniejszy zbiór zawiera dopracowane i różnorodne utwory: aforyzmy, wiersze wykorzystujące zagadki i zabawy słowne, piosenki i dłuższe poematy.
Pozycja zdobyła Nagrodę Literacką NIKE za rok 2007 oraz Nagrodę Literacką Gdynia w 2007 roku.