DKK w kwietniu - Omówienie książki Larsa Myttinga - "Płyń z tonącymi" oraz filmu Darrena Aronofsky'ego - "Wieloryb"
Już 26 kwietnia (tym razem w środę) 2023 roku o godz. 17:00 spotkamy się po raz kolejny w czytelni dla dorosłych, w budynku głównym naszej biblioteki, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by porozmawiać o pozycji Larsa Myttinga - "Płyń z tonącymi", która została wydana na polskim rynku przez wydawnictwo Smak Słowa.
Omówimy też obejrzany ostatnio film Darrena Aronofsky'ego - "Wieloryb", produkcji USA.
"Płyń z tonącymi" to poruszająca i doskonale napisana opowieść - historia rodzinna, trzymająca w napięciu niczym kryminał o młodym człowieku, który próbuje rozwiązać zagadkę z przeszłości.
Główny bohater - Edvard dorastał w domu dziadków, pośród pól i pastwisk, w sielskim pejzażu Norwegii. Jego rodzice zginęli we Francji, kiedy był jeszcze dzieckiem. Dlaczego właśnie tam? To jedna z wielu rodzinnych tajemnic skrywanych za zasłoną milczenia. W poszukiwaniu rozwiązania Edvard trafia na Szetlandy, gdzie krajobraz urzeka romantycznym pięknem, a zarazem nieustannie wróży katastrofę. Znajduje tam kolejne ślady minionych zdarzeń i tajemniczą kobietę, której nie potrafi zrozumieć. W końcu kiedy jedzie do Francji, nad Sommę, której brzegi pokryte są grobami poległych żołnierzy - i wszystko powoli zaczyna się układać w spójną całość, mimo, że korzenie tej historii sięgają najbardziej tragicznych wydarzeń XX wieku, a Edvard musi rozstrzygać dylematy podobne tym, z jakimi zmagali się antyczni bohaterowie.
Każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie: intrygującą historię, poszukiwanie własnej tożsamości w zamęcie dziejów, porywy namiętności, chciwość i śmierć, a także miłość oraz wierność swoim ideałom.
Książka została wyróżniona Nagrodą Norweskich Księgarzy w 2014 roku.
"Wieloryb" zaś, to film, w którym główny bohater - Charlie, grany przez Brendana Frasera (Oscar 2023 dla najlepszego aktora pierwszoplanowego), nauczyciel angielskiego żyje na marginesie świata, zamknięty w czterech ścianach w małym mieszkaniu. Porusza się za pomocą chodzika, większości codziennych czynności nie jest w stanie wykonywać samodzielnie. Chorobliwa otyłość nie tylko uniemożliwia mu opuszczenie domu, lecz sprawia, że Charlie nie chce pokazywać się innym ludziom. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie, Zdaję sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.
Film Darrena Aronofsky'ego można odczytywać jako opowieść o żałobie, przebaczeniu, cierpieniu, a także przypadkowości losu, dopełnionej niezwykłym klimatem wrażliwości i empatii, a także nasyconej wyjątkową subtelnością.