DKK w lipcu - Omówienie książki Louisa - Ferdinanda Celine'a - "Podróż do kresu nocy" oraz filmu "Daliland" Mary Harron
Już 13 lipca 2023 roku o godz. 17:00 spotkamy się ponownie w czytelni dla dorosłych, w budynku głównym naszej biblioteki, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by porozmawiać o pozycji Louisa - Ferdinanda Celine'a - "Podróż do kresu nocy", która została wydana na polskim rynku w 2005 roku przez wydawnictwo Świat Literacki.
Omówimy też obejrzany ostatnio film Mary Harron - "Daliland".
"Podróż do kresu nocy" to debiutancka powieść Louisa - Ferdinanda Celine'a, uznawanego za jednego z największych pisarzy francuskich. Ukazała się w roku 1932 i współcześnie jest określana jako jedna z najważniejszych powieści XX wieku.
Oparta na wątkach autobiograficznych, wywołała duże zainteresowanie krytyki i czytelników. Sukces wynikał z zastosowania przez autora zupełnie nowego i rewolucyjnego języka. Celine zerwał z typową składnią języka francuskiego, wykorzystując zapis mowy potocznej z całą jej chaotycznością, specyfikę języka argot oraz różnego rodzaju kolokwializmy.
W niezwykle brutalnej, prowokacyjnej i niejednokrotnie szokującej formie pisarz przedstawia opis współczesności, którą można oddać jedynie poprzez krzyk i bunt. Początkowo główny bohater jest żołnierzem walczącym w czasie I wojny światowej, następnie przebywa w Afryce i powojennych Stanach Zjednoczonych, później zaś powraca do Francji, gdzie zostaje lekarzem. W ojczyźnie spotyka Robinsona, dawnego znajomego z frontu, z którym połączy go wspólne dążenie do tytułowego kresu nocy.
W swojej wymowie "Podróż do kresu nocy" stanowi przesycony pesymizmem wyraz egzystencjonalnego niepokoju względem natury ludzkiej oraz społeczeństwa, jak i krytykę wojny.
Powieść określana bywa jako demaskacyjny "moralitet bez morału" przesycona historią o samotności totalnej. Zainspirowała ona całe grono pisarzy ruchu Beat Generation, tj. Jacka Kerouaca, Wiliama S. Burroughsa, silnie oddziałując również na powojenną literaturę polską. Była wychwalana przez Sartre'a i Simone de Beauvoir.
Charles Bukowski w jednym z ówczesnych wywiadów powiedział zresztą: "- Podróż do kresu nocy jest najlepszą powieścią, jaka została napisana od ostatnich dwóch tysięcy lat".
W 1967 roku Jim Morrison wykonał piosenkę "End of the night" (Kres nocy), która znalazła się na debiutanckiej płycie The Doors, w której ściśle nawiązuje do książki Celine'a.
Postać głównego bohatera "Podróży do kresu nocy" miała również wpływ na Josepha Hellera przy tworzeniu "Paragrafu 22". Również Kurt Vonnegut wymieniał tę pozycję jako inspirację do napisania "Palm Sunday".
"Daliland" to niezwykłe dzieło filmowe kanadyjskiej reżyserki Mary Harron. Ta biograficzna opowieść przenosi widzów w fascynujący świat życia i twórczości jednego z najbardziej ikonicznych artystów XX wieku - Salvadora Dalego (w rolę jego osoby wcielił się Ben Kingsley, laureat Oscara, dwukrotny zdobywca Złotych Globów).
To również historia o dojrzewaniu, jak i dosadny, zabawny i empatyczny portret kryzysu na późnym etapie życia ekscentrycznego malarza.
W 1974 roku w Nowym Jorku 70-letni surrealista Salvador Dali spędza kilka miesięcy w Hotelu St Regis ze swoją żoną i muzą, gwałtowną i zmienną Galą. Z kolei James Linton jest młodym asystentem w galerii, którym Dali zaczyna się interesować i którego wprowadza do swojego prywatnego świata, aby pomóc w przygotowaniu się do nowej wystawy. To właśnie oczami Jamesa patrzymy na świat wybitnego artysty.
"Daliland" to nie tylko film dla miłośników sztuki. Obraz ten jest dla wszystkich tych, którzy pragną zgłębić geniusz, jak i nieprzeciętną i nietuzinkową osobowość mistrza Dalego.