DKK w listopadzie - Omówienie korespondencji 1972 - 2011 między Stanisławem Barańczakiem i Wisławą Szymborską pt. "Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę"

MarcinB21 listopada 2023 r.

Już 23 listopada 2023 r. o godz. 17:00 spotkamy się po raz kolejny w czytelni dla dorosłych, w budynku głównym naszej biblioteki, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by porozmawiać o korespondencji 1972 - 2011 między Stanisławem Barańczakiem i Wisławą Szymborską pt. "Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę", wydaną przez wydawnictwo a5.
To wzruszający, fascynujący, bogaty i wielowymiarowy portret literackiej przyjaźni Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka, najpierw podsycanej przez odwzajemniony podziw obojga pisarzy, niewymuszoną sympatię, po zainteresowanie okazywane bieżącym wyzwaniom i osiągnięciom literackim.
Z czasem w tej relacji coraz częściej do głosu dochodzi sfera prywatna, intymność, którą, jak wiadomo skądinąd - oboje zwykli starannie chronić.
Około połowy lat 70-tych, Barańczak powściągliwie nawiązuje do swej niełatwej sytuacji po utracie pracy, a po wyjeździe do Stanów - do doświadczeń emigranckich, wreszcie w latach 90-tych - do pogarszającego się stanu zdrowia.
Oszczędzając słów, zwłaszcza wielkich, bez narcyzmu, bez cienia skargi, powierza "Szanownej Pani Wisławie", potem "Drogiej Wisławie", sporo treści okołoliterackich. Serio i buffo, jednak zawsze z nieomylnym taktem i wzorcową elegancją.
Korespondencja jest również świadectwem amerykańskiej percepcji poezji Wisławy Szymborskiej i Jej wstępowania w krąg najwyżej cenionych za oceanem poetów. Równie istotny jest wpisany w te listy zapis samoświadomości Barańczaka jako tłumacza i interpretatora poezji.
Książka jest efektem pracy Ryszarda Krynickiego w archiwum Wisławy Szymborskiej, zdeponowanym w Bibliotece Jagiellońskiej i zawiera ponadto po raz pierwszy publikowane wyklejanki, drobiazgowe przypisy, karty pocztowe oraz różnego typu załączniki w postaci tekstów literackich.
W owych listach obojga poetów kultura kontaktu, słowa - stoi na najwyższym, niespotykanym już dzisiaj poziomie.