DKK w lutym

MarcinB20 lutego 2023 r.

Już 22 lutego (tym razem w środę) 2023 roku o godz. 17:00 spotkamy się po raz drugi w czytelni dla dorosłych, w budynku głównym naszej biblioteki, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by porozmawiać o pozycji Philipa Larkina - "Zimowe królestwo", która została wydana na polskim rynku w 2017 roku przez Biuro Literackie.
Ukazała się ona w siedemdziesiątą rocznicę swej oficjalnej premiery pod tytułem "Girl in winter". To pierwsza przełożona przez Jacka Dehnela książka prozatorska znakomitego brytyjskiego poety (co ciekawe, wybitnym larkinologiem jest również laureat Literackiej Nagrody NIKE za 2022 rok - Jerzy Jarniewicz).
Oparta na kontrastach, trójdzielna konstrukcja opowieści jest jak potrzask, w którym znalazła się główna bohaterka Katherine. Opis jednego dnia z życia dziewczyny - mroźnego, pełnego dziwnych zbiegów okoliczności, które jednak nie tyle rozpraszają monotonię uchodźczego losu, ile czynią ją bardziej przygnębiającą, zostaje przedzielony reminiscencją z wakacji, które bohaterka spędziła w gościnie u angielskiej rodziny. W czasie, gdy świat nie był rozdarty wojną, w królestwie panowało upalne lato, a samą Katherine przepełniała młodzieńcza nadzieja.
Zaskakujące jest to, że Larkin napisał tę powieść mając zaledwie 23 lata, wykazując się niebywałą jak na ten wiek intuicją emocjonalną i psychologiczną, znajomością ludzkiej psychiki, wspaniałym warsztatem literackim, a wszystko to w zjawiskowym klimacie nostalgii, osiągając artystyczną głębię wyrazu i budząc podziw wśród krytyków.
Książka była m.in. prezentowana w ówczesnym, kultowym już dziś "Tygodniku Kulturalnym" na antenie TVP KULTURA i zaskarbiła sobie duże zainteresowanie oraz uwagę ze strony wymagających pasjonatów słowa pisanego.