DKK w maju - Omówienie książki Sally Rooney - "Normalni ludzie" oraz filmów: "Bezmiar" Emanuele Crialese i "Chleb i sól" Damiana Kocura

MarcinB19 maja 2023 r.

Już 25 maja 2023 roku o godz. 17:00 spotkamy się po raz kolejny w czytelni dla dorosłych, w budynku głównym naszej biblioteki, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by porozmawiać o pozycji Sally Rooney - "Normalni ludzie", która została wydana na polskim rynku przez wydawnictwo W.A.B.
Omówimy też obejrzane ostatnio filmy: "Bezmiar" Emanuele Crialese oraz "Chleb i sól" Damiana Kocura.

"Normalni ludzie" - to opowieść, która znalazła się na liście nominacji do nagrody Bookera i została irlandzką książką 2019 roku, opowiadająca o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć.
Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich coś więcej niż wspólne lekcje. On jest gwiazdą szkolnej drużyny piłkarskiej, ona zaś dumną outsiderką z bogatego domu, w którym matka chłopaka sprząta. Jemu bardzo zależy na sympatii innych i jest lubiany, ona jest buntowniczką, której nie zależy na akceptacji otoczenia. 
W pewnym momencie tych dwoje zaczyna łączyć specyficzna, nietypowa więź, pewien rodzaj przyciągania i magnetyzmu, będąca zarodkiem uczucia i fascynacji, charakteryzująca się wyjątkową lojalnością, pewnym rodzajem subtelnej nici, tajemnicy i niedopowiedzenia.
To uczuciowe, magnetyczne przyciąganie między nimi trwać będzie przez kilka kolejnych lat, pomimo różnych zawirowań, okoliczności i nieprzychylności losu. Oni cały czas będą mieć się ku sobie, a ich znajomość przybierać będzie różne formy.
Fabuła książki budzi cała paletę różnorodnych emocji: od radości, przez niepokój, po smutek, przygnębienie, wprowadzając czytelnika w dziwny stan specyficznej melancholii, nostalgicznego zawieszenia i zadumy, które pozostają jeszcze długo po jej przeczytaniu.
Historia Marianne i Connella eksploruje temat różnic klasowych, magnetyzm pierwszej miłości oraz skomplikowaną prawdę o rodzinie i przyjaźni, nie odbierając jednocześnie nadziei, że prawdziwe uczucia nadal istnieją.

Filmowy "Bezmiar" opowiada o latach 70-tych XX wieku, naznaczonych ważnymi zmianami społecznymi i kulturalnymi, pełnymi blasku i splendoru, ekscesami w modzie i muzyce, ekspansją telewizji i konsumpcjonizmu i nieustannie triumfującym patriarchatem. W wielu miejscach na świecie to czasy wciąż realnej władzy mężczyzn nad kobietami: rolą żony jest wszystko znosić, bo odejście od niewiernego męża oznaczałoby społeczne i finansowe samobójstwo. Niesfornym dzieciom wymierza się klapsy i policzki.
Młoda rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do jednego z nowo wybudowanych bloków mieszkalnych w Rzymie. Przeprowadzka ma wymiar słodko - gorzki. Chociaż rozpościerający się z najwyższego piętra widok na stolicę jest olśniewający, członkowie rodziny nie są sobie tak bliscy jak kiedyś. Małżeństwo Clary i Felice nie jest już w sobie zakochane, ale nie potrafi się rozstać.
Dla Clary jej wyjątkowa relacja z trójką dzieci staje się ucieczką przed samotnością. Najstarsza córka - Adriana (11) korzysta z tego, że nikt w sąsiedztwie jej nie zna i zaczyna udawać przed innymi dziećmi, że jest chłopcem...Prowadzi to rodzinę do krytycznego punktu.

"Chleb i sól" zaś, to film, w którym główny bohater Tymek - student Warszawskiej Akademii Muzycznej, przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i koledzy z dawnych dni, przesiadujący na osiedlu.
Upalne lato, leniwie płynący czas, hip - hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny , z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości Tymka.
Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał on centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży, jakim jest nowo powstały bar z kebabem.
Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami , ale są drobne wyjątki... Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a bohater znajdzie się w samym jej centrum. 

Bezmiar Chleb i sól