DKK w marcu - Omówienie książki Justyny Bargielskiej "Obsoletki" oraz filmu - "Lunana. Szkoła na końcu świata"
Już 16 marca 2023 roku, tym razem o godz. 16:00 spotkamy się ponownie w czytelni dla dorosłych, w budynku głównym naszej biblioteki, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by porozmawiać o pozycji Justyny Bargielskiej - "Obsoletki", która została wydana w 2010 roku przez wydawnictwo Czarne.
Omówimy też obejrzany ostatnio film Pawo Choyning Dorji - "Lunana. Szkoła na końcu świata", produkcji bhutańsko - chińskiej.
"Obsoletka", jak mówi sama autorka - to poza wszystkimi medycznymi powiązaniami - wygodna forma literacka dla nielubiących zapominać. Dla ceniących nie tylko dobre wspomnienia, bo jedną z metod szukania sensu jest dla nich analiza straty. Dla tych wreszcie, którym świadomość, że strata może nadejść w każdej chwili z każdej strony, pomaga osiągnąć szczęście.
Ta niewielkiej objętości książeczka, będąca debiutem prozatorskim poetki wymyka się wszelkim konwencjom. W krótkich opowiadaniach, przywodzących nieco na myśl twórczość Rolanda Topora czy Henriego Michaux, Bargielska porusza się swobodnie między traumą i sarkazmem, tragedią i autoironią, czułością i makabrą, koszmarnym snem i twardą rzeczywistością. Wybitna językowa wrażliwość oraz potencjał myślenia o kobiecości i macierzyństwie nie tyle wbrew stereotypom, co właściwie poza jakimikolwiek schematami.
Książka zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia w 2011 roku w kategorii proza oraz była nominowana także do Paszportu "Polityki".
"Lunana. Szkoła na końcu świata" zaś, to film, w którym główny bohater - Ugyen, grany przez Sheraba Dorjiego, mającego sprecyzowany plan na życie (mężczyzna marzy o karierze piosenkarza) musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej. W tym celu zostaje wysłany do najbardziej odległej i odciętej od reszty kraju górskiej wioski, położonej na wysokości pięciu tysięcy metrów, gdzie ma uczyć w tamtejszej szkole. Choć początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec, zaangażowanie młodych uczniów sprawia, że bohater z czasem zaczyna doceniać zalety prostego i skromnego życia, jak również cieszyć się możliwością edukowania miejscowych dzieciaków. Zmienia też zdanie o tym wyjątkowym miejscu i sposób patrzenia na świat.
"Lunana..." osiągnęła ogromny sukces międzynarodowy i w 2022 roku jako pierwszy film z Królestwa Smoka zdobyła nominację do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.
Zdjęcie pochodzi z galerii portalu filmowego - /Filmweb/