DKK we wrześniu - Omówienie książki Johna Irvinga - "Aleja tajemnic"

MarcinB15 września 2023 r.

Już 20 września 2023 roku o godz. 17:00 spotkamy się po raz kolejny w czytelni dla dorosłych, w budynku głównym naszej biblioteki, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by porozmawiać o pozycji Johna Irvinga - "Aleja tajemnic", która została wydana na polskim rynku przez wydawnictwo Prószyński i Spółka.
Tym razem autor porywa nas w niesamowicie inteligentną, wręcz kłębiącą się od tajemnic i zjawisk paranormalnych podróż przez życie cenionego pisarza. Bowiem to właśnie nim zostaje Juan Diego, kiedy udaje mu się dostać do Stanów Zjednoczonych. Jego nieco kontrowersyjne powieści sprawiają, że staje się rozpoznawalny zarówno przez intelektualistów, jak i przez zwyczajnych fanów.
Prawdopodobnie mimo sukcesu jego życie nie potoczyło się dokładnie tak, jak by chciał. Nigdy się nie ożenił, nie ma dzieci ani żadnej innej rodziny. Można powiedzieć, że jest człowiekiem bardzo samotnym. Z powodu choroby serca musi zażywać leki, które znacznie przytępiają jego zdolność przeżywania.
Fabuła jest dwupłaszczyznowa. To teraźniejszość, w której Juan Diego odbywa senną podróż do Indonezji oraz lata jego dzieciństwa w Oaxaca, w otoczeniu maryjnych figurek, dymu wysypiska i książek.
Podróż naznaczona jest obecnością dwóch tajemniczych kobiet, które pojawiły się już w dzieciństwie bohatera, w dosyć niecodziennej i upiornej sytuacji...
Sam John Irving tak mówi o znaczeniu swojej powieści: -"Ciąg zdarzeń, ogniwa naszego życia - to wszystko, co wiedzie nas tam, dokąd zmierzamy, szlaki, którymi podążamy do końca, to, czego się spodziewamy i nie spodziewamy, może stać się znakiem zapytania, trwać niewidoczne albo rzucać się w oczy..."