Literacka Nagroda Nobla 2023 dla Norwega - Jona Fosse

MarcinB02 listopada 2023 r.

Punktualnie o 13:00 w czwartek - 5 października 2023 r. Mats Malm - sekretarz Akademii Szwedzkiej ogłosił na konferencji prasowej, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury 2023 otrzymał Jon Fosse - norweski pisarz, dramaturg, poeta i tłumacz.
Akademia Noblowska nagrodziła Jona Fosse za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane.
64 - letni noblista pisze, korzystając z nynorsk - jednego z dwóch oficjalnych standardów piśmienniczych języka norweskiego.
Jak zaznaczył w czwartkowym oświadczeniu , trofeum postrzega również jako uznanie dla języka oraz jako ruch dla jego promocji. Podkreślił, że ostatecznie zawdzięcza Nagrodę Nobla temu właśnie językowi.
Jon Fosse debiutował w 1983 roku powieścią "Raud, svart". W 1994 roku po raz pierwszy wystawiono i opublikowano jego sztukę teatralną "Og aldri skal vi skiljast".
W swoim dorobku Norweg ma również poezję, książki dla dzieci i eseje. Jest również autorem przekładów tekstów literackich innych twórców. Był jednym z konsultantów literackich norweskiego wydania Biblii z 2011 roku.
Jego teksty przełożone zostały na ponad 40 innych języków. Doczekał się również ponad tysiąca różnych produkcji teatralnych na podstawie swoich sztuk.