Narodowe Czytanie 2023 - relacja

MarcinB14 września 2023 r.

Za nami 12. edycja Narodowego Czytania 2023 r., organizowana pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczną, wspólną lekturą było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Uroczyste wydarzenie odbyło się 9 września 2023 r. na skwerze, u zbiegu ulic 1 Maja i Grunwaldzkiej w Białogardzie.
Oratorska inicjatywa pod "kierownictwem" pani Wandy Korobowicz, która była zarówno pomysłodawczynią tegorocznej odsłony, jak i reżyserem, scenarzystką i scenografem - zaskoczyła głębią artystycznego wyrazu, literackim polotem, wzniosłą dialektyką oraz oryginalnością.
Otrzymaliśmy spójny i reprezentatywny obraz tamtych czasów, w harmonijnej formie, odwzorowany z niezwykłą przenikliwością oraz zaangażowaniem.
Uchwycone dogmaty i ówczesne trendy, style i zwyczaje gdzieś na granicy między konkretem a przenośnią mogły wywołać u odbiorców zachwyt a nawet wzruszenie.
Wyraziste i barwne "tekstowe monologi" przeplatane interakcjami w postaci dialogów, zaśpiewana piękna pieśń o nastrojowym i nostalgicznym wyrazie - to wszystko odświeżyło i wzbogaciło formułę, a nawet obudziło tęsknotę za tamtym światem, którego już nie ma...
Dziękujemy serdecznie aktorom "Teatru w bramie", artystom oraz wszystkim zaangażowanym w niniejsze przedsięwzięcie za zjawiskową koegzystencję ze sztuką literacką, która niewątpliwie swą romantyczną wymową choć przez moment uwrażliwiła nasze światy, zarówno te wewnętrzne jak i zewnętrzne.

1 2

3 4

5 6

7 8

9 10

11 12

13 14

1516

17 18

19 20

21 22