Pierwsza tura Wakacji z Biblioteką dla najmłodszych już za nami

MarcinB18 lipca 2024 r.

Wakacyjny czas ma to do siebie w swej naturze, że mija szybko i nieubłaganie i czy tego chcemy czy nie, staje się przeszłością. Nie możemy tego zmienić, ale możemy próbować go spowolnić, by nie płynął lecz trwał, a przeżyte chwile zostały w naszej pamięci - jeśli nie dla siebie, to dla tych najmłodszych.
Podjęliśmy się więc misji by dla dzieci w okresie wakacyjnej beztroski wykreować świat, a następnie wzbogacić go o nowe, intensywne barwy, kontury i odcienie.
W tym celu nasza koleżanka - Aneta Ślepaczuk  posługując się własnym precyzyjnym i oryginalnie skonstruowanym konceptem, w skuteczny i pomysłowy sposób przeprowadziła cykl zajęć z najmłodszymi czytelnikami w ramach "Wakacji z biblioteką".
Już w pierwszym dniu nasi milusińscy mogli stać się twórcami leśnego ekosystemu, projektując według własnego pomysłu i przyjętej konwencji  - las w słoiku. Wypełniając słoik, który stanowił mikro-leśny świat skarbami natury w postaci kolorowych kamieni, liści, gałązek, piasku, tworzyły malownicze krajobrazy natury.
Dzieci poznały również leśne tajemnice i ciekawostki, dowidziały się jakie zwierzęta i rośliny można w nim spotkać i jakim jest różnorodnym i wielowymiarowym środowiskiem. Zajęcia były nie tylko doskonałą zabawą i poszerzaniem nieograniczonej wyobraźni, ale były też świetnym sposobem na rozwijanie zdolności manualnych. Po warsztatach był czas na rekreację i ruch na świeżym powietrzu.
Drugiego dnia czytelnia dla najmłodszych stała się wielkim chemicznym laboratorium, a dzieci przybrały postać naukowców, przeprowadzając różne doświadczenia i eksperymenty, poznając częściowo tajniki zjawisk i procesów. Niniejsze zajęcia miały charakter edukacyjny, generowały w młodych umysłach nowe znaczenia, korelacje i konfiguracje, a także absorbowały, intrygowały i budziły zaciekawienie. Wreszcie były źródłem radości i entuzjazmu i stanowiły doskonały sposób na wzajemną integrację z kolegami i koleżankami.
Trzeciego dnia nasze pociechy stały się miłośnikami ptaków a nawet zaciekłymi ornitologami, składając i montując dla lotnych przyjaciół - karmniki, które w okresie zimowym będą wspaniałą stołówką, zaopatrywaną w pyszne, ptasie smakołyki.
Dzieci podeszły do tego zadania z dużą powagą i zaangażowaniem, co przełożyło się na ich głębszy i pełniejszy wgląd w otaczającą rzeczywistość.
W czwarty dzień wakacji wszyscy wybrali się w bliską podróż do sąsiadującego budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej "Szansa". Dzieci zwiedziły wnętrza sal warsztatowych i pracowni, poznały detale i szczegóły, które przyczyniają się do powstawania tak wspaniałych dzieł sztuki, wykonywanych przez podopiecznych placówki. Była to dla nich wspaniała lekcja, że w życiu nie ma żadnych barier i ograniczeń, że wystarczą chęci i marzenia by realizować własne cele, nadając swojemu istnieniu sens i kształtując go na swój obraz. Wizyta ta była również głębszą refleksją nad światem i wywołała przejawy zrozumienia oraz empatii.
Ostatni dzień letnich ferii upłynął dzieciom na grach i zabawach z planszówkami, które przybliżył im nasz gość specjalny - pan Mikołaj Smolarz.
Był to fantastyczny sposób spędzenia czasu, dający szereg korzyści w postaci intelektualnego pobudzenia, jak i społecznego rozwoju.
Mamy nadzieję, że wakacyjne chwile spędzone z biblioteką zaraziły pozytywną energią, wywołały pozytywne emocje oraz podtrzymały chęć poznawania świata u naszych najmłodszych adeptów.
Serdecznie dziękujemy!