Spotkanie z Panem Pszczelarzem dla najmłodszych w ramach "Tygodnia Bibliotek" - relacja

MarcinB20 maja 2024 r.

Dnia 14 maja 2024 r. naszą placówkę odwiedził Pan pszczelarz - Artur Rynkun, by nieco przybliżyć dzieciom z białogardzkiego przedszkola "Bajka" specyfikę i tajniki tego wyjątkowego rzemiosła w ramach "Tygodnia Bibliotek".
Jak dowiedzieliśmy się z tej ciekawej opowieści pszczoły na naszej planecie żyją już od ponad 40 milionów lat, a zawód pszczelarza to jedna z najstarszych profesji świata, z zaskakująco długimi tradycjami.
Głównym jego zadaniem jest pozyskiwanie miodu z uli, które stoją na terenie pasieki.
Aby czerpać korzyści z pracy pszczół, musi on zadbać o to, by pszczoły miały odpowiednie warunki do życia. W tym celu powinien on stale troszczyć się o miarodajną ich bazę poprzez sadzenie właściwych gatunków roślin, niezbędnych dla ich prawidłowego rozwoju, a także sukcesywnie poszerzać gniazda.
Musi też regularnie sprawdzać stan uli, zarówno w zimie, kiedy pszczoły śpią, a także podczas intensywnych upałów - ocienia ule, by nie dopuścić do wymarcia robotnic i stopienia wosku. Latem, kiedy jest okres intensywnego miodobrania musi zapewnić pszczołom dostęp do wody.
Więc, jak się okazuje fach pszczelarza wymaga zdolności manualnych, odpowiedzialności, cierpliwości i zaradności.
Z prelekcji Pana Artura biła wielka pasja i zaangażowanie, która udzieliła się naszym najmłodszym odbiorcom. Przedszkolaki z niezwykłą uwagą, skupieniem i zainteresowaniem wysłuchały historii przeplatanej anegdotami, o czym świadczył ogrom pytań, skierowanych do oratora, na które wyczerpująco odpowiadał.
Na koniec Pan pszczelarz zademonstrował pszczelich reprezentantów swojej pasieki, elementy ula, rekwizyty i ubrania oraz pszczele wyroby.
Serdecznie dziękujemy za to jakże owocne spotkanie.