Statuetki Polskich Nagród Filmowych - ORŁY 2024 rozdane!

MarcinB05 marca 2024 r.

W poniedziałek 4 marca 2024 r. w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się Gala 26. Orłów - Polskich Nagród Filmowych.
Głosami członków Polskiej Akademii Filmowej, tytuł najlepszego filmu 26. edycji Polskich Nagród Filmowych - Orły zdobył film "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland, wyprodukowany przez Metro Films.
Orła dla najlepszego reżysera za film "Kos" odebrał Paweł Maślona. Nagroda za najlepszy scenariusz przypadła Michałowi A. Zielińskiemu za film "Kos".
Najlepsze pierwszoplanowe role aktorskie zdaniem Akademii stworzyli: Magdalena Cielecka w filmie "Lęk" i Eryk Kulm jr w filmie "Filip". Orły za najlepsze role drugoplanowe trafiły do: Agnieszki Grochowskiej za kreację aktorską w filmie "Kos" i Tomasza Schuchardta za rolę w filmie "Doppelgänger. Sobowtór".
Najlepszym filmowym serialem fabularnym okazał się "1670" w reżyserii Macieja Buchwalda i Kordiana Kądzieli wyprodukowany przez Akson Studio dla Netflix. W kategorii najlepszy dokument triumfował film "Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka. Statuetkę w kategorii odkrycie roku odebrał Grzegorz Dębowski za reżyserię filmu "Tyle co nic". Natomiast nagrodę publiczności otrzymali "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchman.
Za najlepszy film europejski Polska Akademia Filmowa uznała "W trójkącie" w reżyserii Rubena Ostlunda. Statuetkę Orła za osiągnięcia życia odebrała Agnieszka Holland, która powiedziała tak:
"- Dobre filmy można robić tylko, jeżeli jest się wolnym i jeżeli nie odczuwa się strachu. A jeżeli nawet odczuwa się strach, to wie się, że największym zwycięstwem jest go pokonać. Żyjemy dzisiaj w świecie, w którym zaczynają rządzić potwory. Naprzeciw tym potworom stają poczciwi i dość przestraszeni politycy. I my nie możemy być takimi poczciwymi i dość przestraszonymi filmowcami, jeżeli chcemy w tym świecie być czymś więcej niż tylko dostarczycielami ucieczkowej rozrywki. Musimy naprawdę mierzyć się z tym światem."

główne

  1 2