TOP 10 Subiektywnego Podsumowania najlepszych kryminałów 2024 roku - pozycje: 1 - 2

Zbliżamy się do finałowej dwójki naszego TOPu 10 subiektywnego Podsumowania najlepszych kryminałów ubiegłego, 2024 roku.
Zestawienie miejsc: 1 - 2 przedstawia się następująco:
1) DANN McDORMAN - "ZAGADKA WEST HEART"
"Zagadka West Heart" uczy pokory, choć wykorzystuje wszystkie klisze: luksusowy klub łowiecki dla bogaczy, burza odcinająca go od reszty świata, garść podejrzanych i on, poszarpany przez życie detektyw, weteran wojny w Wietnamie.
No i kilka trupów...
Jednak to kryminał tylko nominalnie. Dann McDorman już na pierwszej stronie burzy czwartą ścianę i zaczyna czytelnika strofować, ganić, bawić się oczekiwaniami zbudowanymi przez lata pochłaniania książek tego gatunku. Wykorzystuje klasyczną fabułę do tego, by zrobić wcale nie szybką i na pewno nie powierzchowną przebieżkę po historii kryminału.
Bez skrupułów porzuca bohaterów, by przytaczać analizy krytyków literackich, a przy tym nie traci z oczu intrygi, którą obmyślił w najdrobniejszym szczególe.
Autor udowodnił, że "klasyczny" nie oznacza "schematyczny", a oryginalny pomysł na formę bije na głowę wstrząsające wolty fabularne.
2) ASAKO YUZUKI - "MASŁO"
"Masło" zostało wydane w Japonii w 2017 roku. Obecnie szturmem bierze listy przebojów w krajach anglosaskich, a porównywane jest do "Milczenia owiec".
Machida poświęciła życie karierze. Jest w byle jakim związku, byle jak je i byle jak odpoczywa. Po latach pracy w czasopiśmie dla mężczyzn wciąż nie udało jej się zostać pełnoprawną redaktorką. Pracowita i kreatywna zbiera materiały do tekstów, które piszą inni. Współpracownicy szanują ją jednak, bo jest... szczupła.
Wszystko zmienia się, kiedy Rika postanawia przeprowadzić wywiad z seryjną morderczynią. Spotkania z Manako Kajii - ochszczona "grubaską", bo czerpie z jedzenia zmysłową przyjemność, uświadamiają Rice, że choć to Kajii siedzi za kratkami, to cieszy się większą swobodą niż ona, wyzwolona dziennikarka.
Morderczyni je i mówi co chce, nie czując potrzeby wiecznego zadowalania mężczyzn. Rika zaprzyjaźnia się z nią i zaczyna gotować dla przyjemności. Tyje, a każdy dodatkowy kilogram uświadamia jej, że jest spętana społecznymi oczekiwaniami. Narasta w niej bunt...
Wnikliwa opowieść o roli kobiet w japońskim społeczeństwie, gdzie fatfobia i seksizm mają się doskonale. Jako kryminał "Masło" oferuje intrygującą zagadkę, ale to tylko pretekst, by przedstawić Japonię jako kraj, w którym pozorna postępowość idzie w parze z dyskryminacją.
Źródła: Magazyn do Czytania - "Książki"; Polskie Radio "Trójka"; Radio 357.
1) 2)