Wystawa "Białogard, Pomorze i okolice. Curt Hildebrandt i Halina Chajmik" - TB 2021 r.

Marcin Pierzchliński06 maja 2021 r.

ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE
#TydzieńBibliotek2021

Zapraszamy do Izby Tradycji Regionalnej na wystawę rysunków Curta Hildebrandta, uzupełnioną pracami malarskimi Haliny Chajmik - białogardzkiej malarki, która przez lata prowadziła autorską pracownię przy ul. Najświętszej Marii Panny. Choć na plakacie widnieje data otwarcia 21.05., już teraz zapraszamy wszystkich stęsknionych za sztuką i naszymi wnętrzami! Przypominamy, że pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 18:00.

Curt Hildebrandt urodził się 22 czerwca 1884 w Łebie. Był synem sekretarza. Po szkole wstąpił do Pułku Artylerii Pieszej. Po zakończeniu I wojny światowej podjął naukę u prof. Borganga, mistrza malarstwa krajobrazowego, który wykładał w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych w Berlinie. Z informacji z ówczesnych gazet wynika, że Hildebrandt był bardzo pojętnym uczniem. Autor tekstu używa w stosunku do artysty określeń typu „pilny”, „wybitny”, a nawet „genialny”. Ten wybitny uczeń, podobnie jak jego mistrz, poświęcił się sztuce malarstwa krajobrazowego. Upodobał sobie szczególnie obrazy morza, lasów, jezior i zwierząt. Lwią część tematów jego prac stanowiła Pomerania, a w tym właśnie Białogard. Z jego dzieł emanowała miłość do krajowych pejzaży.

W latach 40-tych XX wieku prace Curta Hildebrandta znajdowały się w 15 szkołach i 3 muzeach, w tym w muzeum koszalińskim. W Białogardzie zaś osiem jego dzieł można było spotkać w Domu Oficera (obecnie Urząd Skarbowy). W naszym mieście artysta mieszkał do roku 1947.