Znamy już siedmioro finalistów polskiej nagrody literackiej NIKE 2024
Znamy już finałową siódemkę jednej z najbardziej prestiżowych polskich nagród literackich - NIKE 2024.
W tym roku wyróżnienie zostanie przyznane po raz 28. Podobnie jak w zeszłym roku lista jest wyjątkowo różnorodna - nominowani zostali autorzy i autorki powieści, reportaży oraz poezji.
W kapitule nagrody zasiada m.in. ceniony poeta i prozaik - Krzysztof Siwczyk, który jest jej przewodniczącym.
O tym, kto zdobędzie Nagrodę - statuetkę oraz 100 tys. zł dowiemy się 6 października podczas gali, która odbędzie się w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
A oto jak przedstawia się lista nominowanych:
1) Marzanna B. Kielar - "WILKI"
To tomik łączący w sobie dokumentalną narrację z wysmakowaną dykcją poetycką. Autorka opisuje świat, w którym bycie "stąd" jest przywilejem, często okupionym wcześniejszą obcością. Jej wiersze uwierają i nie pozwalają zapomnieć, że wcale nie tak trudno o to, byśmy kiedyś dołączyli do "powolnej kolumny wychodźców". Smutne i potężne to wiersze, pełne zmysłowości i konkretu, które pozwalają wybrzmieć głosom zapomnianym.
2) Urszula Kozioł - "RAPTULARZ"
To kolejny poetycki tytuł, jaki znalazł się w finale wyróżnienia, zawierający utwory będące kontynuacją twórczych poszukiwań autorki. Jest rodzajem spoglądania w przeszłość, pożegnania z widokami i ludźmi, a przede wszystkim jest opowieścią o człowieku i jego pamięci. Urszula Kozioł przypomina nam, że jest mistrzynią różnych form lirycznych - od skargi i lamentu po pastorałkę, balladę i pozornie proste rymowanki, w których czuć grozę tego, co nieuchronne.
3) Małgorzata Lebda - "ŁAKOME"
To oszczędna i oddziaływująca na zmysły czytających powieść autorki, w której łączy wrażliwość na naturę, której częścią jest człowiek, z maestrią językową. Opowiada o bezimiennej narratorce, która powraca w rodzinne strony, by towarzyszyć w umieraniu ciężko chorej babce i dziadkowi zmuszonemu poradzić sobie z nową sytuacją, bo to właśnie dziadkowie, a nie zmarli rodzice ją wychowali.
Poetycka, a zarazem zdyscyplinowana powieść, zbudowana z nawlekanych na nitkę mikroopowieści o sile żywiołów i zachłanności na życie.
4) Cezary Łazarewicz - "NA SZEWSKIEJ. SPRAWA STANISŁAWA PYJASA"
To reportaż autora o sprawie Stanisława Pyjasa. Rano 7 maja 1977 roku w kamienicy przy Szewskiej w Krakowie znaleziono zwłoki mężczyzny. Był nim Stanisław Pyjas, student polonistyki, zaangażowany w działalność nieformalnej grupy studenckiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do odtworzenia przebiegu i tła śledztwa w tej sprawie Cezaremu Łazarewiczowi posłużyły protokoły i notatki SB, milicji, prokuratury, a także relacje i wspomnienia uczestników i świadków krakowskich wydarzeń.
Autor pokazał mechanizmy działania i interesy państwowych służb i organów. Nakreślił również portret członków wolnościowego ruchu studenckiego.
5) Piotr Paziński - "PRZEBIERAŃCY W NICOŚCI"
Autor stworzył porywające studium poświęcone nawet nie tyle samym obrazom zmarłego w 1909 roku malarza Witolda Wojtkiewicza, ile towarzyszącym mu przez całe krótkie życie ideom. Piotr Paziński nie pisze jego biografii, ale tworzy widmowy portret pewnej postawy ludzkiej. Eseista próbuje ją uchwycić, nie tylko sięgając po lekturę komentatorów dzieł Wojtkiewicza, ale też korzystając z ważnych dla pierwszych lat XX wieku tekstów kultury.
Smak tak przyrządzonej literatury jest oryginalny, intrygujący i zachęcający do własnych poszukiwań.
6) Andrzej Sosnowski - "ELEMENTAŻE" (1 & 2)
To zaskakujący esej autobiograficzny jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich, przerzucający pomost między jego wierszami, uznawanymi przez niektórych za hermetyczne, a niezamożnym, inteligenckim dzieciństwem.
Kilka epizodów - defenestracja wyposażenia mieszkania, czytanie z dziadkiem "Wojny peloponeskiej" Tukidydesa, pobyt na wsi, obóz harcerski zakończony ciężką chorobą i pobytem w szpitalu, a nade wszystko wczesne fascynacje dziewczynami, przeradzające się w poszukiwanie "nieosiągalnej, zawsze niebyłej siostry" stają się punktem wyjścia dla prozy zachwycającej gęstością, wyrafinowaniem i pięknem stylu, a zarazem eksplorującej temat przygód poezji w XX wieku.
7) Michał Witkowski - "WIARA. AUTOBIOGRAFIA"
Autobiografia i sentymentalna podróż do dzieciństwa autora takich głośnych powieści jak "Lubiewo", "Margot", czy "Tango".
Obraz późnego PRL-u, kraju, w którym dorastał Michał Witkowski przesuwa się przed oczami czytelnika niczym w fantastycznej dioramie, przywracającej do życia zarówno węzłowe wydarzenia historyczne, widziane z niepolitycznej perspektywy, jak i materialną oraz kulturową rzeczywistość tamtych lat, od kreskówek i muzyki pop, po książki i niemieckie katalogi wysyłkowe. To historia pełna smaków, zapachów, dźwięków i obrazów tworząca ówczesny świat autora.
1) 2) 3)
4)5) 6)
7)