Znamy laureatów 18. Nagrody Literackiej GDYNIA 2023

MarcinB26 października 2023 r.

Grzegorz Piątek ze esej "Gdynia Obiecana", Marcin Czerkasow za tom poetycki "Mountain View", Małgorzata Żarów za prozę "Zaklinanie węży w gorące wieczory" oraz Jerzy Koch za tłumaczenie powieści "Mój mały zwierzaku" zostali laureatami 18. Nagrody Literackiej GDYNIA 2023.
Nazwiska zwycięzców poznaliśmy podczas gali, która odbyła się 25 sierpnia 2023 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Spośród 20 nominowanych książek w czterech kategoriach - Esej, Poezja, Proza i Przekład na język polski  - Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Jerzego Jarniewicza wytypowała te najbardziej wyjątkowe, nietuzinkowe, wybitne.
Ich autorzy i autorka otrzymali pamiątkowe statuetki - literackie kostki, oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tysięcy złotych.

W kategorii Eseju zwyciężył Grzegorz Piątek i jego szeroko komentowana "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920 - 1939", która ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.
Jak argumentowano podczas laudacji: "Ignorując linie proste ideologii, autor wędruje po mieście zygzakiem, eksponując bzdury i sukcesy, spełnienia i zawody. Przewodnikiem nie byłby tak subtelnym, gdyby nie pomagał mu język: uczony a dowcipny, ironiczny a skupiony, zdatny zarówno do spoistej argumentacji, jak i do błyskotliwej pointy, zwrotny niczym mała żaglówka w zatoce".

Kolejną nagrodę, w kategorii Poezja, przyznano Marcinowi Czerkasowowi za tomik "Mountain View", za którego wydaniem stoi Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Według słów Kapituły: "To książka, której autor odważa się na potyczkę z bodaj najsilniejszymi poetykami ostatnich dekad. Wychodzi z tego starcia zwycięsko, bo udaje mu się wpleść w wiersze nie tylko własną melodię, ale też zmusić ten nowopowstały język do pracy nad krytyką społeczną, aktywnym myśleniem raczej o czymś, niż niczym".

Nagrodę prozatorską otrzymała Małgorzata Żarów za swą debiutancką, oniryczną powieść "Zaklinanie węży w gorące wieczory", wydaną przez Wydawnictwo Czarne.
Tak swój wybór komentowała Kapituła podczas finałowej gali: "Nagradzamy książkę, w której lipcowy żar lejący się z nieba i burleskowo - apokaliptyczna sceneria owianej tajemniczym dymem Warszawy łączą się z fascynującą i przejmującą opowieścią o patrzeniu i byciu oglądanym".

W kategorii Przekład na język polski literacką kostkę otrzymał Jerzy Koch za tłumaczenie z niderlandzkiego książki Marieke Lucasa Rijnevelda pt. "Mój mały zwierzaku", wydaną przez Wydawnictwo Literackie.
Kapituła doceniła tłumacza za: "mistrzowskie, prawdziwie wysmakowane, zaskakująco czułe, niekończące się zdania, oddające duszną atmosferę przerażającego w swojej istocie monologu głównego bohatera".

 

Nagroda Literacka GDYNIA została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Miasta Gdyni. Przyznawana jest za wyjątkowe osiągnięcia literackie żyjącym, polskim autorom, których książki ukazały się w poprzednim roku.
Na równi honoruje poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy. W 2023 roku do Nagrody zgłoszono łącznie 552 książki.

zdjęcie laureatów